The Solus Competition Rifle is built for shooters who require a high level precision right out of the box. The heart of the rifle is the Solus Short Action and our honed and lapped match grade barrels. Aero Precision dropped those into the extremely modular Solus Chassis to offer a turnkey solution for any precision application. Each Solus Complete Rifle carries a sub-MOA precision guarantee.
Bolt Action Rifles
AERO APBR01020002 SOLUS SA COMPETITION RFL 65C 22
$2,099.99
AERO APBR01020002 SOLUS SA COMPETITION RFL 65C 22
Out of stock
| UPC | 840014619481 |
|---|---|
| Manufacturer | Aero Precision |
| Manufacturer Part Number | APBR01020002 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 51.1000 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Solus |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 14.1 |
| Sights | No |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Capacity 22″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




