Hit the field with Stevens 334 bolt action rifles. With a Synthetic stock and a scope mount, this rifle is just about ready to go out of the box.
Bolt Action Rifles
Stevens 18837 334 Full Size 6.5 Creedmoor 3+1 22″ Button Rifled Carbon Steel Barrel, Matte Black Carbon Steel Receiver w/Integrated Recoil Lug, Matte Black Synthetic Stock, Scope Mount, Right Hand
$399.33
Stevens 18837 334 Full Size 6.5 Creedmoor 3+1 22″ Button Rifled Carbon Steel Barrel, Matte Black Carbon Steel Receiver w/Integrated Recoil Lug, Matte Black Synthetic Stock, Scope Mount, Right Hand
Availability: 80 in stock
| UPC | 011356188373 |
|---|---|
| Manufacturer | Stevens |
| Manufacturer Part Number | 18837 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 47.6500 |
| Model | 334 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | None, Scope Mount |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




