Hi-Point’s 995TS 9mm carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 995TS carbine has a 16.5″ barrel for an OAL of 31″. Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model features a forward folding grip and a weapon-mounted flashlight. It has a black stock with black metal finish and includes a 10-round magazine. (The mag is not compatible with C9)
Semi Auto Rifles
Hi-Point 995FGFLTS 995TS Carbine 9mm Luger 16.50″ 10+1 Black All Weather Molded Stock W/Forward Folding Grip and Weapon-Mounted Flashlight
$367.22
Hi-Point 995FGFLTS 995TS Carbine 9mm Luger 16.50″ 10+1 Black All Weather Molded Stock W/Forward Folding Grip and Weapon-Mounted Flashlight
Availability: 5 in stock
| UPC | 752334099921 |
|---|---|
| Manufacturer | Hi Point Firearms |
| Manufacturer Part Number | 995TSFGFL |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | No |
| Length | 32.4500 |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
Related products
-
Semi Auto Rifles
S&W M&P FPC Rifle 10mm Auto 10rd Magazine 16.25″ Barrel CA Compliant
$661.48 Add to cart -
Semi Auto Rifles
M&P 15-22 Sport OD Green Topographic Rifle .22 LR 25rd Magazine 16.5″ Barrel M-LOK Handguard
$577.12 Add to cart -
Semi Auto Rifles
Browning BAR MK 3 Rifle .308 Win 10rd Magazine 18″ Barrel Black
$1,569.99 Read more




