Mossberg Patriot Carbine bolt-actions are packed with features, and are offered in eight calibers and a variety of suppressor-ready barrel lengths. These compact, easy-to-handle rifles make a great choice for multi-game, multi-season hunting.
Bolt Action Rifles
MSBRG PATRIOT 7MM PRC 20″ 2RD BLACK
$427.16
MSBRG PATRIOT 7MM PRC 20″ 2RD BLACK
Availability: 17 in stock
| UPC | 015813282352 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28235 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 2 |
| Color | Black |
| Length | 46.4000 |
| Model | Patriot |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No |
| Youth Rifle |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart






