Seekins is proud to present the HAVAK PH3! This feature-rich rifle has everything you want. An integrated 20 MOA Picatinny rail, a full-length M-LOK rail, an adjustable cheek piece, and a Seekins quick-change barrel system. With their 3-lug bolt design and 60-degree throw, this is the smoothest and fastest action Seekins has brought to market yet. Toolless bolt disassembly for caliber changes and cleaning, the PH3 has it all. Seekins has taken the HAVAK line-up to the next level. Are you ready?
Bolt Action Rifles
SEEKINS HAVAK PH3 7PRC 22″ 3RD MS
$1,849.00
SEEKINS HAVAK PH3 7PRC 22″ 3RD MS
Out of stock
| UPC | 811452023819 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0011710263 – F |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 3 |
| Color | Mountain Shadow |
| Model | HAVAK Pro Hunter 3 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Mag |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 13.9 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





