Ripcord delivers one-pass cleaning for your firearm. Run it through your gun from Breech-to-Muzzle, with no gravity feed necessary. The rigid, helix-shaped rubber core keeps the cleaning surface pressed against the bore, engaging the rifling for an aggressive clean. Nomex fibers act as both a brush to loosen and a patch to capture fouling particles Features 10″ of aggressive cleaning surface; 360 degree cleaning; easy-feed design makes for quicker cleaning from Breech-to-Muzzle and equipped with threaded ends to fit Otis limited breech cleaning components.
Gun Cleaning Kits & Gun Cleaning Supplies
Otis FGRC341 Ripcord 10mm/40 Cal Rifle/Pistol Firearm 5-40″ Thread Nomex/Rubber 36″ Long
$13.56
Otis FGRC341 Ripcord 10mm/40 Cal Rifle/Pistol Firearm 5-40″ Thread Nomex/Rubber 36″ Long
Availability: 2 in stock
SKU: TSW|143953
Category: Gun Cleaning Kits & Gun Cleaning Supplies
Tag: Online Only
Brand: Otis Technologies
| UPC | 014895002216 |
|---|---|
| Manufacturer | Otis Technologies |
| Manufacturer Part Number | FGRC341 |
| Caliber/Gauge | .40/10 mm (.400-.401) |
| Length | 36" |
| Product Type | BORE CLEAN ROPE |
| Quantity | 1 |
| Shipping Weight | 0.1375 |
| Style | Pistol |
| Thread Pattern | 5-40" |
Related products
-
Gun Cleaning Kits & Gun Cleaning Supplies
Bore-Nado 70580 Rifle/Handgun Barrel Cleaning Rope 22 Cal
$11.61 Add to cart





