The Ruger Hawkeye Hunter’s features a fixed blade-type ejector that positively ejects empty cases as the bolt is moved fully rearward; three-position safety; stock has rounded contours along the barrel, on the bottom of the stock and on top of the pistol grip and wrap-around checkering on grip and forend; free-floated, threaded barrel with factory-installed thread protector; integral scope mounts, machined directly on the solid-steel receiver, provide a stable mounting surface and the LC6 trigger features smooth, crisp performance right out of the box. Includes scope rings and studs for mounting sling swivels.
Semi Auto Rifles
Ruger 67101 Hawkeye Hunter 6.5 Creedmoor 4+1 16.60″ Satin Blued Threaded Barrel, Satin Blued Steel Receiver w/Integral Scope Mount, American Walnut Fixed Stock, Right Hand
$1,192.58
Ruger 67101 Hawkeye Hunter 6.5 Creedmoor 4+1 16.60″ Satin Blued Threaded Barrel, Satin Blued Steel Receiver w/Integral Scope Mount, American Walnut Fixed Stock, Right Hand
Availability: 1 in stock
| UPC | 736676671014 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 67101 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Satin Blued |
| Barrel Length | 16.60" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Blue |
| Model | Hawkeye Hunter |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 5.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" RH |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 10.2 |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |





