The KRISS Vector CRB is their most widely accessible model, with a rifle length barrel. The Vector CRB is the ideal choice for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions. Like all KRISS Vector firearms, the CRB is fed with full size Glock magazines, allowing for a wide range of large capacity options.
Semi Auto Rifles
KRISS VECTOR CRBG2 10MM 16″ 33RD ALP
$1,499.99
KRISS VECTOR CRBG2 10MM 16″ 33RD ALP
Out of stock
| UPC | 810237024706 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV10CAP20 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 33 |
| Color | White |
| Length | 42.6 |
| Model | VECTOR CRB |
| Number of Magazines | 1 15 rd. |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 14.75 |
| Sights | Yes |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Rifles
Browning BAR MK 3 Rifle .308 Win 10rd Magazine 18″ Barrel Black
$1,569.99 Read more




