The KRISS Super V Recoil Mitigation System uses an innovative nonlinear operating system that revectors energy down and away from the shooter’s shoulder to dramatically reduce felt recoil and muzzle climb. This system allows the shooter to recover faster and helps make accurate sequential shots. An extremely low bore axis compliments the KRISS Super V Recoil Mitigation System by aligning the barrel with the user’s arm.
Semi Auto Rifles
KRISS VECTOR CRB 10MM 16″ 10RD CA
$1,519.99
KRISS VECTOR CRB 10MM 16″ 10RD CA
Availability: 2 in stock
| UPC | 810237024638 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV10-CBL22 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Model | VECTOR CRB |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| ATF Type | Rifle |
| Length | 43 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 11.0 |
| Shipping Weight | 14.85 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Related products
-
Semi Auto Rifles
Browning BAR MK 3 Rifle .308 Win 10rd Magazine 18″ Barrel Black
$1,569.99 Read more




