The Vector CRB is the ideal choice for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions. Like all KRISS Vector firearms, the CRB is fed with full size Glock magazines, allowing for a wide range of large capacity options. At the heart of the Vector CRB is the Super V System, a nonlinear, multilink, blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb.
Semi Auto Rifles
Kriss USA KV90CBL22 Vector CRB G2 *CA Compliant 9mm Luger 16″ 10+1 Black
$1,519.99
Kriss USA KV90CBL22 Vector CRB G2 *CA Compliant 9mm Luger 16″ 10+1 Black
Availability: 3 in stock
| UPC | 810237023105 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90CBL22 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 43 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 11.0 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 14.6 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Rifles
Browning BAR MK3 Stalker Rifle .308 Win 4rd Magazine 22″ Barrel Black
$1,384.66 Add to cart -
Semi Auto Rifles
S&W M&P FPC Rifle 10mm Auto 10rd Magazine 16.25″ Barrel CA Compliant
$661.48 Add to cart




