The SUB2000 GEN3 folded, it tucks away nicely in situations where space is limited, but its quick to deploy in situations where time is of the essence. The SUB2000 is a “put-it-on and leave-it-on” optics ready carbine thanks to its rotating forend. The simple, singlehanded movement and positive locking system keeps your optic of choice zeroed and ready to go on a moments notice. Designed with a straight blowback system. The stock is adjustable and field stripping is a breeze. The Gen3 features M-LOK accessory compatibility and plenty of Picatinny rail space on the top and bottom. The SUB2000 GEN3 was designed with Glock compatibility so you can pair your 9mm G19/G17 pistol mags with your favorite folding gun.
Semi Auto Rifles
Kel-Tec SUB2K9GLKBLK10 SUB2000 Gen3 9mm Luger 10+1 16.15″ Black Steel Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, M-LOK Handguard, Black Synthetic Folding Stock, Black Polymer Grip
$429.99
Kel-Tec SUB2K9GLKBLK10 SUB2000 Gen3 9mm Luger 10+1 16.15″ Black Steel Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, M-LOK Handguard, Black Synthetic Folding Stock, Black Polymer Grip
Availability: 30 in stock
| UPC | 640832009613 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | SUB2K9GLKBLK10 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.15" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 22.9000 |
| Model | Sub 2000 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Carbine |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Push Bolt |
| Shipping Weight | 5.75 |
| Sights | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |





