The Vanguard Obsidian maintains the classic Weatherby design, combining functionality with a sleek aesthetic. The rifles ergonomic design ensures a comfortable and natural feel, promoting accuracy and control. It features a rugged synthetic stock that is weather-resistant and provides a stable platform for consistent accuracy. Whether you’re trekking through challenging terrains or facing adverse weather conditions, the Obsidian is built to withstand it all.
Bolt Action Rifles
Weatherby VHS65CMR0T Vanguard Obsidian 6.5 Creedmoor 5+1 20″ Blued Heavy Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Monte Carlo Black Polymer Stock
$594.88
Weatherby VHS65CMR0T Vanguard Obsidian 6.5 Creedmoor 5+1 20″ Blued Heavy Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Monte Carlo Black Polymer Stock
Availability: 1 in stock
| UPC | 747115458103 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VHS65CMR0T |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 9.6 |





