All the benefits and performance of a T3x Lite model combined with a Roughtech stock. The rough surface texture provides a solid grip throughout the stock in all weather conditions. A muzzle brake is included for recoil reduction.
Bolt Action Rifles
Tikka JRTXRT37124 T3x Roughtech 7mm PRC 3+1 24.30″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Steel Drilled & Tapped Receiver, Tan Roughtech Synthetic Stock, Right Hand
$1,129.00
Tikka JRTXRT37124 T3x Roughtech 7mm PRC 3+1 24.30″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Steel Drilled & Tapped Receiver, Tan Roughtech Synthetic Stock, Right Hand
Out of stock
| UPC | 082442019277 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXRT37124 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24.3" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 3 + 1 |
| Color | BLUED |
| Length | 48.8500 |
| Model | T3X |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Shipping Weight | 9.55 |
| Sights | No Sights |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 270 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




