The complete package is finally here. The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage AccuTrigger, thread-in heasdpacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency.
Bolt Action Rifles
Savage Arms 58015 110 Apex Hunter XP 7mm PRC 2+1 22″, Matte Black Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope Left Hand
$673.25
Savage Arms 58015 110 Apex Hunter XP 7mm PRC 2+1 22″, Matte Black Metal, Synthetic Stock, Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope Left Hand
Out of stock
| UPC | 011356580153 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 58015 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 2 + 1 |
| Number of Magazines | 1 2 rd. Detachable Box |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 10.5 |
| Sights | Optic Ready |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$531.95 Read more -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




