Savage’s 110 Lightweight Storm model offers unmatched toughness and maneuverability. It features a synthetic stock with an adjustable length of pull, stainless steel receiver, Savage’s AccuTrigger for flexibility, and a spiral fluted bolt. The 110 Lightweight Storm also features a stainless steel barrel and a detachable box magazine. This 6.5 Creedmoor model has a 20″ matte stainless barrel and a black finish stock and forend.
Bolt Action Rifles
Savage Arms 57075 110 Lightweight Storm 6.5 Creedmoor 4+1 20″, Matte Stainless Metal, Black Synthetic Stock
$835.25
Savage Arms 57075 110 Lightweight Storm 6.5 Creedmoor 4+1 20″, Matte Stainless Metal, Black Synthetic Stock
Availability: 2 in stock
| UPC | 011356570758 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57075 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | STAINLESS |
| Length | 50.6500 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 11.0 |
| Sights | Drilled & Tapped |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Capacity 22″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$531.95 Read more



