The AXIS 2 PRO offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 PRO is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. With the threaded barrel and a one-piece rail, these rifles are ready to hit the range and head into the field. An updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle enhances user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather.
Bolt Action Rifles
SAV AXIS 2 PRO 6ARC 20″ 4RD WSTRN
$569.65
SAV AXIS 2 PRO 6ARC 20″ 4RD WSTRN
Availability: 1 in stock
| UPC | 011356323910 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32391 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 4 |
| Color | Gray |
| Model | Axis 2 Pro |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7.5" |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Sights | No Sights |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 270 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart







