The Ruger Hawkeye series features a non-rotating, Mauser-type controlled round feed extractor that is the most positive case extraction system ever invented. The fixed blade-type ejector positively ejects the empty cases as the bolt is moved fully rearward. The three-position safety is easily accessible and allows the shooter to lock the bolt or load and unload the rifle with the safety engaged.
Bolt Action Rifles
RUGER HWKEYE PRED 6.5CRD 24″ 4RD LOP
$1,134.39
RUGER HWKEYE PRED 6.5CRD 24″ 4RD LOP
Availability: 2 in stock
| UPC | 736676471393 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 47139 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Color | Silver |
| Length | 46.3000 |
| Model | Hawkeye |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 10.33 |
| Sights | No |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Capacity 22″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





