The Mossberg Patriot-Compact-Super-Bantam-Scoped-Combo looks great on the gun rack and feels great when shouldered. The Patriot’s button-rifled fluted barrels are free-floated and have a recessed crown for maximum accuracy. At 20″ in length, the barrel is short enough for quick handling in the densest woods. The Patriot Bantam’s attractive spiral fluted bolt features an ergonomic bolt angle and knurled bolt handle offering plenty of grip for quick follow-up shots and enhanced shooter comfort. Its box-magazine-fed action makes loading and unloading a snap.
Bolt Action Rifles
MSBRG PATRIOT SPR BNTM 20″ 6.5CM 4RD
$425.75
MSBRG PATRIOT SPR BNTM 20″ 6.5CM 4RD
Availability: 5 in stock
| UPC | 015813280273 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28027 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Color | Blue |
| Length | 46.4000 |
| Model | Patriot |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 10.2 |
| Sights | No |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





