Mossberg’s Patriot Vortex Scoped Combos feature drop box magazines, recessed crowns, fluted barrels, spiral fluted bolt, streamlined bolt handle, Weaver scope bases, patented LBA user-adjustable trigger system. Crossfire II3-940 Riflescope with Dead-Hold BDC Reticle features long eye relief, a fast-focus eyepiece, fully multi-coated lenses and resettable MOA turrets. Clear, tough and bright, the hard anodized single-piece aircraft-grade aluminum tube is nitrogen purged and o-ring sealed for waterproof/fogproof performance. The Dead-Hold BDC Reticles customized hashmark design helps eliminate guesswork on holdover and windage corrections. Good at varying ranges where estimating holdover is a concern.
Bolt Action Rifles
Mossberg 28127 Patriot 7mm Rem Mag Caliber with 3+1 Capacity, 24″ Threaded/Fluted Barrel, Matte Blued Metal Finish & Walnut Stock Right Hand (Full Size) Includes Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
$737.18
Mossberg 28127 Patriot 7mm Rem Mag Caliber with 3+1 Capacity, 24″ Threaded/Fluted Barrel, Matte Blued Metal Finish & Walnut Stock Right Hand (Full Size) Includes Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
Availability: 4 in stock
| UPC | 015813281270 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28127 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7 mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | Two-Position |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





