The Howa MiniAction Rifle is the perfect platform for an accurate and affordable bolt-action gun. With precision in mind, every Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials. From the cold-hammer-forged barrel, to the firing pin and bolt, Howa builds rifles dedicated to accuracy.
Bolt Action Rifles
Howa HMA60804B M1500 Mini Action Compact 6mm ARC 5+1 20″ Black Steel Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Black Fixed HTI Synthetic Stock, Right Hand
$596.11
Howa HMA60804B M1500 Mini Action Compact 6mm ARC 5+1 20″ Black Steel Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Black Fixed HTI Synthetic Stock, Right Hand
Availability: 9 in stock
| UPC | 682146892413 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HMA60804B |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 5 + 1 |
| Color | Black |
| Model | M1500 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 8.1 |





