The Mesa FFT takes our proven stainless-steel precision platform and makes it lighter, stronger and faster with Flash Forged Technology. Its FFT carbon fiber stock shaves weight without sacrificing durability; the stainless-steel, free-floating barrel is hand-lapped and threaded for suppressors or brakes. The spot-bedded action, skeletonized bolt handle and TriggerTech trigger give you the confidence to take the shot.
Bolt Action Rifles
Christensen Arms 8010135700 Mesa FFT Buckmasters Full Size 7mm Rem Mag 22″ Black Cerakote Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black w/Orange Sporter
$1,449.99
Christensen Arms 8010135700 Mesa FFT Buckmasters Full Size 7mm Rem Mag 22″ Black Cerakote Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black w/Orange Sporter
Availability: 1 in stock
| UPC | 840290541254 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 8010135700 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Two-Position |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 270 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Capacity 22″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





