Get Total Accuracy and the all-climate durability of stainless steel with the X-Bolt 2 Hunter Composite Stainless. This bolt-action hunting rifle features a black Vari-Tech stock with an adjustable length of pull, adjustable comb, interchangeable grip modules and Overmolded grip surfaces. Matte stainless steel receiver, threaded, sporter contour barrel and radial muzzle brake. X-Lock Scope Mounting System uses four screws per base for rock-solid attachment to the receiver. Includes stainless steel radial muzzle brake.
Bolt Action Rifles
Browning 036008298 X-Bolt 2 Hunter Full Size 7mm PRC 3+1 24″ Stainless Steel Threaded Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Adj Vari-Tech Black Composite Stock w/Adjustable Comb & LOP
$1,149.99
Browning 036008298 X-Bolt 2 Hunter Full Size 7mm PRC 3+1 24″ Stainless Steel Threaded Barrel, Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Adj Vari-Tech Black Composite Stock w/Adjustable Comb & LOP
Availability: 2 in stock
| UPC | 023614859918 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 036008298 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 3 |
| Color | Black, Silver |
| Length | 53.8500 |
| Model | X-Bolt 2 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 54.0 |
| Package Width | 3.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | No |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 270 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





