The B-14 Carbon Wilderness series tackles the need for rifles that can withstand the rugged and unforgiving wilderness while blending into those very same elements- hence Bergaras hand-painted camouflage stocks with added webbing for increased texture and grip. The B-14 Wilderness Ridge rifle features an American-style synthetic stock with SoftTouch finish; seamless, omni directional and multi-ported muzzle brake brake that will reduce felt recoil by up to 35% and is factory drilled and tapped to fit Remington 700 style rings and bases.
Bolt Action Rifles
Bergara Rifles B14S522CF B-14 Ridge Carbon Wilderness 6.5 Creedmoor 4+1 22″ Carbon Fiber Wrapped Barrel, Gray Cerakote Steel Receiver, SoftTouch Woodland Camo Fixed American Style Stock, Right Hand
$1,399.99
Bergara Rifles B14S522CF B-14 Ridge Carbon Wilderness 6.5 Creedmoor 4+1 22″ Carbon Fiber Wrapped Barrel, Gray Cerakote Steel Receiver, SoftTouch Woodland Camo Fixed American Style Stock, Right Hand
Availability: 7 in stock
| UPC | 043125016020 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S522CF |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | GREY |
| Length | 50 |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Capacity 22″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$531.95 Read more




