HMR rifles have garnered global respect as one of Bergara's most popular models thanks to superb ergonomics and accuracy. Bergara has added a carbon fiber barrel. Enjoy the weight savings and increased accuracy needed for the most extreme environments
Bolt Action Rifles
Bergara HMR Carbon Wilderness Rifle 7 PRC 5rd Magazine 22″ Barrel Sniper Grey Cerakote
$1,749.99
Bergara HMR Carbon Wilderness Rifle 7 PRC 5rd Magazine 22″ Barrel Sniper Grey Cerakote
Availability: 1 in stock
| UPC | 043125017287 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14LM3613CF |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 5 |
| Color | Black |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Series |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 10.55 |
| Sights | Drilled & Tapped |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart





