The S&W Equalizer levels the playing field with our micro-compact to date. Next Gen EZ technology, low recoil impulse, versatile magazine capacity all in a compact footprint, make the Equalizer an ultimate CCW. The Equalizer features a single-action trigger that allows for a short take-up, clean break andfast reset to make follow-up shots quicker. The slide operates using easy-torack technology to cater to a wide variety of needs and the frame includes a Picatinny style rail to mount lights or lasers for any defense scenario. An optic cut pattern allows the user to mount their choice of sight for enhanced accuracy and the 3.675 barrel gives a longer sight radius for increased iron sight precision and a new grip texture and pattern designed to give you more control when firing and more comfort when carrying. Includes two magazines, Magula speed loader and a “pinky” magazine extension.
Semi Auto Handguns
Smith & Wesson 13733 Equalizer Micro-Compact 9mm Luger 10+1 3.68″ Black Armornite Steel Barrel, Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Textured Polymer Grips
$529.38
Smith & Wesson 13733 Equalizer Micro-Compact 9mm Luger 10+1 3.68″ Black Armornite Steel Barrel, Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Textured Polymer Grips
Availability: 1 in stock
| UPC | 022188892727 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 13733 |
| Action | Internal Hammer Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Length | 3.675" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 10 |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Model | Equalizer |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Grip |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | White Dot |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
$564.84 Read more -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$1,110.78 Add to cart



