Born out of a custom request for Law Enforcement, the XR920 is the crossover pistol that is quicker out of the holster with a full 10+1 capacity. Featuring the customizable ergonomics and unmatched recoil control. The XR920 frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard undercut; aggressive wrap-around grip texture; directional serrations in the front and rear of the slide and a thinned profile at grasping locations, weight cut to reduce slide weight; match-grade, threaded barrel is conventionally rifled, spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger; optic cut, can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters. *CA Compliant
Semi Auto Handguns
Shadow Systems SS3039CA XR920 Elite 9mm 10+1 Bronze TICN Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant
$989.00
Shadow Systems SS3039CA XR920 Elite 9mm 10+1 Bronze TICN Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant
Availability: 38 in stock
| UPC | 810120316079 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS3039CA |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Length | 13.5000 |
| Number of Magazines | 2 |
| Shipping Weight | 3.005 |
| Sights Type | TRITIUM |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| ATF Type | Pistol |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Model | XR920 |
| Safety | Trigger Safety |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
$1,323.04 Add to cart





