Created by Shadow Systems with John Lovell’s hand-selected features the War Poet line of pistols merges Warrior Poet Society’s philosophy with Shadow Systems functionality. War Poet pistols are built on the MR920 DR920 and CR920 platforms with all internal features of those pistols alongside exclusive WPS color and brand elements. The differentiating features of the War Poet line are in the slide machining. John Lovell selected agressively angled serrations in front rear and topside paired with a weight-balancing window cut. All War Poet models come standard with the patented Shadow Systems multi-footprint optic cut allowing for direct strong mounting of most brands of red dot sights.
Semi Auto Handguns
Shadow Systems CR920P War Poet Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.75 Barrel Black War Poet Slide Engraving with Night Sights
$969.00
Shadow Systems CR920P War Poet Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.75 Barrel Black War Poet Slide Engraving with Night Sights
Availability: 1 in stock
| UPC | 810120312989 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS-4283 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.75" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 6.54 |
| Number of Magazines | 2 10rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.75 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | Night Sights |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
$564.84 Read more




