The KRISS Vector SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The short barrel and quick detach sling swivel make transportation simple and it can be stowed away inconspicuously. Like all KRISS Vector firearms the SDP is fed with full size Glock magazines offering cross compatibility of ammunition for a secondary or back up hand gun. – At the heart of the Vector SDP is the Super V System a nonlinear multilink blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb. – FEATURES: – Super V Recoil Mitigation System – Glock magazine compatibility – Low bore axis – Low profile flip sights – Full length picatinny top rail – Quick detach sling swivel – Model: Vector SDP – Caliber: 9x19mm – Capacity: 40rds – Barrel Length: 6.5” – Overall Length: 16.75 in / 425 mm – Operating System: Closed Bolt Delayed Blowback – Action Type: Semi-Automatic – Color: Black – Weight: 5.9 lb / 2.7 kg – Barrel Material: 4140 Chrome Moly – Barrel Finish: Black Nitride (QPQ) – Twist Rate: 1:10” RH – Thread Pitch: 1/2”-28 – Trigger Type: Pivoting Single Stage
Semi Auto Handguns
KRISS VECTOR SDP-E G2 9MM 6.5 BLK 40RD
$1,339.99
KRISS VECTOR SDP-E G2 9MM 6.5 BLK 40RD
Out of stock
| UPC | 811607033663 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90PBL30 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 6.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 + 1 |
| Color | Black |
| Length | 31.5 |
| Model | Vector G2 SDP-E |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 3.8 |
| Package Width | 12.0 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 11.7 |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
$833.76 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$1,110.78 Add to cart





