The lightest form factor of the Vector family, the KRISS Vector Gen 3 SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The upper and lower housings have been completely redesigned for customizability and increased hand support.
Semi Auto Handguns
KRISS VCTR SDP G3 10MM 5.5″ 33RD FDE
$1,379.99
KRISS VCTR SDP G3 10MM 5.5″ 33RD FDE
Availability: 4 in stock
| UPC | 810172121720 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV103PFD00 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5.50" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 33 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Model | Vector SDP |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazine 5″ Barrel Black with Rail
$1,265.93 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
$1,192.99 Add to cart






