The Amethyst Ultra II is a striking personal defense pistol that combines dynamic style with a host of performance-enhancing features.
Semi Auto Handguns
Kimber Mfg, Inc 3200319 Ultra II 9mm Luger 8+1 3″ Stainless Match Grade Barrel, Engraved Purple Amethyst PVD Serrated Stainless Steel Slide, Satin Silver Aluminum Frame w/Beavertail, G10 Grip
$1,670.38
Kimber Mfg, Inc 3200319 Ultra II 9mm Luger 8+1 3″ Stainless Match Grade Barrel, Engraved Purple Amethyst PVD Serrated Stainless Steel Slide, Satin Silver Aluminum Frame w/Beavertail, G10 Grip
Availability: 1 in stock
| UPC | 669278323190 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3200319 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Tactical Wedge 3-Dot Tritium |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$1,110.78 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$833.76 Add to cart





