The RAPIDE(SCORPIUS) (DN,NS). A truly unique 1911 with stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster Slide lock-up and DLC coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and Black G10 Rapide patterned grips for extra griping confidence.
Semi Auto Handguns
Kimber Mfg.,inc 3000421 Rapide Scorpius 9mm 9+1 5″ Black KimPro II w/ Brush Polished Flats Stainless Steel Slide G10 Grip
$1,551.03
Kimber Mfg.,inc 3000421 Rapide Scorpius 9mm 9+1 5″ Black KimPro II w/ Brush Polished Flats Stainless Steel Slide G10 Grip
Availability: 15 in stock
| UPC | 669278304212 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000421 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Shipping Weight | 4.4 |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Serrated |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
$564.84 Read more -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazine 5″ Barrel Black with Rail
$833.76 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
$833.76 Add to cart




