Kimber has reached the summit of high capacity 1911 design. The 2K11 is the most capable, out-of-the-box, high-capacity 1911 variant available. From hammer to muzzle, the 2K11 has been built around all the features Kimber enthusiasts requested. The anchor to this performance starts with an enhanced sub-frame shaped for superior magazine fit and control. It comes standard with an accessory rail for optional lights and lasers. The slide is made of stainless steel and features an external extractor for incredible reliability a ramped barrel aids in consistent feeding. The new MJD Designs Kevlar and carbon fiber grip deliver superior strength and echo the slide serrations found on this model. This combines to make the 2K11 a masterpiece of modern firearms design from Kimber.
Semi Auto Handguns
KIMBER 2K11 TARGET OR 9MM STS 20RD
$2,014.42
KIMBER 2K11 TARGET OR 9MM STS 20RD
Availability: 3 in stock
| UPC | 669278350608 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3500060 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Coyote PVD |
| Barrel Length | 5" Coyote PVD Bull Barrel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Color | Granite |
| Model | 2K11 |
| Number of Magazines | 3 1-17 rd. and 2-20 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 9.9 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Shipping Weight | 4.7 |
| Sights | TAG Precision FiberLok 2 |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$833.76 Add to cart






