The RAPIDE(SCORPIUS) (DNNS). A truly unique 1911 with stepped cocking serrations slide lightening cuts for faster Slide lock-up and DLC coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and Black G10 Rapide patterned grips for extra griping confidence. Kimpro Black finish with brush polished flats finish off the striking looks. – Specifications – Height (inches) 90° to barrel: 5.25 – Weight (ounces) with empty magazine: 40 – Length (inches): 8.7 – Magazine capacity: 8 – Recoil spring (pounds): 18.5 – Mil-Spec guide rod – Frame – Material: Stainless steel – Finish: Black KimPro II w/brush polished flats – Width (inches): 1.28 – Slide – Material: Stainless steel – Finish: Black KimPro II w/brush polished flats – Front serrations – Barrel – Length (inches): 5 – Material: Stainless steel match grade w/ Black DLC FInish – Match grade bushing – Twist rate (left hand): 16 – Sights – Tru-Glo TFX Pro Day Night w/Orange ring front – Grips – Black RAPIDE G10 grips – Trigger – V-Cut aluminum Black – Factory setting (approximate pounds): 4.0-5.0
Semi Auto Handguns
KIMBER 1911 RAPIDE SCORPIUS 10MM 5
$1,681.54
KIMBER 1911 RAPIDE SCORPIUS 10MM 5
Availability: 4 in stock
| UPC | 669278304267 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000426 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 8 |
| Color | Silver |
| Model | RAPIDE |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 4.25 |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Serrated |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black and Stainless with Rail
$833.76 Add to cart




