The RAPIDE(DAWN) (DNNS). A truly unique 1911 with stepped cocking serrations slide lightening cuts for faster Slide lock-up and TiN coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and Gray/Black G10 Rapide patterned grips for extra griping confidence. Kimpro Silver finish with brush polished flats finish off the stunning looks. – Specifications – Height (inches) 5.25 – Weight (ounces) with empty magazine: 38 – Length (inches): 8.7 – Width (inches): 1.08 – Magazine capacity: 8 – Recoil spring (pounds): 18.5 – Frame – Material: Stainless Steel – Finish: Silver KimPro II w/brush polished flats – Width (inches): 1.28 – Slide – Material: Stainless steel – Finish: Silver KimPro II w/brush polished flats – Front serrations – Barrel – Length (inches): 5 – Material: Stainless steel match grade w/ Gold TiN FInish – Match grade bushing – Twist rate (left hand): 16 – Sights – Tru-Glo TFX Pro Day Night w/Orange ring front – Grips – Grey/Black G10 grips – Trigger – V-Cut aluminum – Factory setting (approximate pounds): 4.0-5.0
Semi Auto Handguns
KIMBER 1911 RAPIDE DAWN 10MM 5
$1,648.29
KIMBER 1911 RAPIDE DAWN 10MM 5
Out of stock
| UPC | 669278304243 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000424 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | Silver |
| Model | RAPIDE |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 3.95 |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Serrated |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazine 5″ Barrel Black with Rail
$833.76 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
$564.84 Read more




