Upgrade your full-size XD handgun with the new XD OSP (Optical Sight Pistol) Slide Assembly and Kit options. Springfield 4″ 9mm kits and assemblies provide original XD owners OSP capabilities as well as the ability to convert certain XD models to a full-size 4″ 9mm configuration. The slide assemblies, featuring included cover plates, are cut to accept OSP optics mounting plates available for a wide range of popular optics.
Handgun Slides
SPRGFLD XD SLIDE 9MM 4″ CMPLT ASSEM
$383.00
SPRGFLD XD SLIDE 9MM 4″ CMPLT ASSEM
Availability: 2 in stock
| UPC | 706397963002 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | XD4902 |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Color | Black |
| Length | 7.5 |
| Model | XD Slide Assembly 9MM 4" |
| Package Height | 1.5 |
| Package Width | 2.9 |
| Product Type | Slide |
| Shipping Weight | 1.175 |
| Sights | High Fiber Optic/U-Notch Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
Related products
-
Handgun Slides
HK 51000951 Fits H&K VP9 Compatible w/ HK VP9 Optic Ready 9mm Luger Black
$538.71 Add to cart -
Handgun Slides
Smith & Wesson 14569 Slide Assembly Optic Ready 9mm Flat Dark Earth
$256.79 Add to cart -
Handgun Slides
Smith & Wesson M&P9 M2.0 Optic Ready Slide for 4.25″ Barrel Black
$271.97 Add to cart








