Diamondback Firearms began in 1989 with a desire to create products without compromise. Since then Diamondback has developed some of the most efficient AR15 and concealed carry pistol platforms available. This 10.5″ medium profile 300 AAC blackout is manufactured proudly in the USA.
| UPC | 815875019343 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Barrels |
| Manufacturer Part Number | 300P105M50B8 |
| Barrel Length | 10.5" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Color | Black |
| Length | 10.50" |
| Model | Medium Profile |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |




