The KRISS Vector Gen 3 SBR is the smallest rifle variant in the Vector family. The short barrel combined with the adjustable stock allows for quick transitions when firing rapidly at multiple targets. With a redesigned upper housing, the Gen 3 SBR accepts aftermarket pistol grips. The lower housing has been updated for better hand support.
Short Barrel Rifles (SBR)
KRISS VCTR SBR G3 9MM 5.5″ 40RD FDE
$1,569.99
KRISS VCTR SBR G3 9MM 5.5″ 40RD FDE
Out of stock
| UPC | 810172121645 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV903SFD00 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Short Barrel Rifle |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Model | VECTOR SBR |
| Number of Magazines | 1 40 rd. |
| Product Type | SBR |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Low Profile Flip Up Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Related products
-
Short Barrel Rifles (SBR)
Daniel Defense MK18 Mil-Spec SBR Rifle 5.56mm 32rd Magazine 10.3″ 1/2x.28 Threaded Barrel Brown Black NFA Product
$2,415.00 Read more -
Short Barrel Rifles (SBR)
LWRC ICMKII SBR 5.56mm 30rd Magazine 10.5” Barrel Black **NFA Item**
$2,693.00 Add to cart





