The 9CT-CL model features an the classice plastic handguard and nitride treated 8.86″, 3-lug barrel and threaded 1/2×28. Both a push button and paddle style magazine release coming standard, PTR also added a black polymer end cap making it ready for your favorite sling! This PTR 9CT-CL is able to accept the orginal claw mount and reatures the classes front and rear iron sights. This pistol ships with two (2) 20 round magazines.
Semi Auto Handguns
PTR 9CT-CL 9MM 8.86″ THRDD 20RD BLK
$1,366.20
PTR 9CT-CL 9MM 8.86″ THRDD 20RD BLK
Out of stock
| UPC | 897903003456 |
|---|---|
| Manufacturer | PTR |
| Manufacturer Part Number | PDW100004 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Color | Black |
| Model | 9CT-CL |
| Mount | |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Front Hooded Post/Rear Rotary Drum |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Mossberg MC2sc Subcompact Handgun 9mm Luger 11&14rd Magazines 3.4″ Barrel Optic Ready TRUGLO Sights
$564.84 Read more -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$776.42 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$1,110.78 Add to cart




