The Elevation MTR 2.0 (Mountain Tactical Rifle) is a premium, lightweight tactical rifle. It features our Sendero contour carbon fiber barrel, lightweight carbon fiber stock, Zermatt Arms Origin action, detachable box magazine and a TriggerTech trigger.
Bolt Action Rifles
Proof Research 137895 Elevation MTR 2.0 7mm PRC 22″ Carbon Fiber Wrapped Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Steel Receiver, Fixed Proof Black Granite Carbon Fiber Stock
$3,799.00
Proof Research 137895 Elevation MTR 2.0 7mm PRC 22″ Carbon Fiber Wrapped Match Grade Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Steel Receiver, Fixed Proof Black Granite Carbon Fiber Stock
Availability: 4 in stock
| UPC | 843068137895 |
|---|---|
| Manufacturer | Proof Research |
| Manufacturer Part Number | 137895 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 12.016 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$531.95 Read more -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Capacity 22″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




