The KRISS Vector SDP Gen3 SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The upper and lower housings have been completely redesigned for customizability and increased hand support. The SDP is fed with full size Glock magazines, ensuring seamless interchangeability for users familiar with Glock-style mag. The KRISS Vector ambidextrous reversible magazine release; M-LOK handguard is designed to replace the lower and side Picatinny rails; rear end Picatinny rail stock mount; interchangeable AR15/M16 pistol grip and 4-Pin tool less disassembly. Includes magazine, cleaning kit, cable lock and manual.
Semi Auto Handguns
KRISS KV90-3PAP00 VECTOR SDP G3 9MM 5.5 ALPINE
$1,379.99
KRISS KV90-3PAP00 VECTOR SDP G3 9MM 5.5 ALPINE
Availability: 10 in stock
| UPC | 810172121829 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV903PAP00 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 + 1 |
| Color | White |
| Model | Vector SDP |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | FLIP UP SIGHTS |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Related products
-
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun .45 Auto 8rd Magazines (2) 5″ Barrel Black
$833.76 Add to cart -
Semi Auto Handguns
Savage 1911 Gov’t Style Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 5″ Barrel Stainless Steel
$833.76 Add to cart





