The Model 700 Alpha 1 features a tool-less takedown firing pin assembly, round receiver, fluted 5R barrel, threaded muzzle, precision ground recoil lugs, Elite Hunter Timney straight trigger, AG composite carbon fiber stock, Picatinny rail, aluminum Oberndorf style trigger guard, 11 degree target crown, AG composite carbon fiber stock with Pachmayr recoil pad and is compatible with older 700 stocks but will need inletting for the longer internal magwell.
Bolt Action Rifles
Remington Firearms (New) R68891 Alpha 1 Hunter 6.5 Creedmoor 4+1 22″ Fluted, Satin Black Barrel/Rec, Gray Speckled AG Composite Carbon Fiber Stock w/Pachmyer Recoil Pad, Timney Elite Hunter Trigger
$1,670.38
Remington Firearms (New) R68891 Alpha 1 Hunter 6.5 Creedmoor 4+1 22″ Fluted, Satin Black Barrel/Rec, Gray Speckled AG Composite Carbon Fiber Stock w/Pachmyer Recoil Pad, Timney Elite Hunter Trigger
Availability: 2 in stock
| UPC | 810070688912 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68891 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Package Height | 3.2 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No Sights |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$549.85 Read more



