The CZ 600+ Trail has a guaranteed accuracy of 2 MOA at 100 yards (five-shot groups for 7.62×39 calibers, using match-grade factory ammunition). The accuracy of each rifle is tested during the production process.. The size of the ergonomically AR-style pistol grip, along with adjustment of trigger reach can be changed with the interchangeable backstraps compatible with those on the CZ P-09 pistol. Features stock equipped with a socket for QD strap loops; metal components are treated with a deep nitriding finish called BobOx provides anti-corrosion properties; user interchangeable barrels; PDW-style folding stock; Picatinny rail is integrated into the upper part of the duralumin receiver and the anodized aluminum alloy forend; M-LOK slots on the forend provide additional mounting; threaded semi-heavy barrel; two-stage trigger with four settings of pull weight adjusted between 2-3.5 lbs. Original plastic magazines from the CZ BREN 2/CZ BREN 2 Ms series can be used in the 7.62x39mm version.
Bolt Action Rifles
CZ 07612 600 PLUS TRAIL 762X39 16 10R BLK
$1,231.96
CZ 07612 600 PLUS TRAIL 762X39 16 10R BLK
Availability: 2 in stock
| UPC | 806703076126 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 07612 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Length | 27.16''-35.03'' |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |
| Model | 600 Plus |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Shipping Weight | 8.35 |
| Sights | No |





