Micro size with macro features. Introducing the JULIET5-MICRO Magnifier. This ultra-compact and lightweight magnifier features aircraft-grade CNC aluminum housing and durable, dependable IPX-7 waterproof and fog-proof performance. With its high-performance Dielectric coated prism, the JULIET5-MICRO Magnifier provides excellent light transmission, giving you complete clarity when you need it most.
Sight Magnifiers
Sig Sauer Electro-Optics SOJ5M001 Juliet5-Micro Magnifier Black 5 x 24 mm
$216.45
Sig Sauer Electro-Optics SOJ5M001 Juliet5-Micro Magnifier Black 5 x 24 mm
Availability: 31 in stock
| UPC | 798681659913 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer Electro-Optics |
| Manufacturer Part Number | SOJ5M001 |
| Adjustment Size | Friction Adjustment |
| Color | Black |
| Eye Relief | 2.36" |
| Length | 3.11" |
| Magnification | 5x |
| Model | Juliet5 |
| Mount | |
| Objective Size | 24mm |
| Optic Coating | Spectracoat |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 4.4 |
| Power | 1-5X |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Shipping Weight | 1.1 |
Related products
-
Sight Magnifiers
Sig Sauer Juliet3-Micro Magnifier – 3x22mm Push Button with Spacers – Black
$200.11 Add to cart -
Sight Magnifiers
Armasight ANAF3XPVS14 PVS-14 Magnifier Lens 3x Compatible With PVS-14 Black
$168.84 Add to cart -
Sight Magnifiers
Leapers UTG 3X Magnifier with Flip-to-side QD Mount W/E Adjustable
$99.97 Add to cart





