When the stakes are high, settle for nothing less than the precision and adaptability of the Savage 110 Tactical. The rifles AccuFit system lets tactical and competitive shooters customize length-of-pull for the utmost consistency, and the user-adjustable AccuTrigger provides a light, crisp pull. Together with the AccuStock, which secures the action three-dimensionally along its entire length, the 110 Tactical provides the fit and function of a custom rifle right out of the box. It features a suppressor-ready threaded barrel, a one-piece scope rail and 10-round detachable box magazine.
Bolt Action Rifles
Savage Arms 57457 110 Tactical 6.5 Creedmoor 10+1 24″, Matte Black Metal, Gray Fixed AccuStock with AccuFit, Left Hand
$834.95
Savage Arms 57457 110 Tactical 6.5 Creedmoor 10+1 24″, Matte Black Metal, Gray Fixed AccuStock with AccuFit, Left Hand
Out of stock
| UPC | 011356574572 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57457 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 12.0 |
| ATF Type | Rifle |
| Length | 49 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Magpul AICS Magazine |
| Package Height | 8.5 |
| Package Width | 3.75 |
| Product Type | Rifle |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$531.95 Read more -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




