The redesigned AXIS 2 offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. The updated bolt handle, with its sleek, ergonomic design, delivers on functionality. This bolt handle enhances user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather.
Bolt Action Rifles
SAV AXIS 2 6.5CM 22″ 4RD GRAY LH
$466.97
SAV AXIS 2 6.5CM 22″ 4RD GRAY LH
Availability: 1 in stock
| UPC | 011356320964 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32096 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Gray |
| Model | Axis 2 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.2 |
| Package Width | 8.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No Sights |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$549.85 Read more






