Daniel Defense’s Mid-Length Government Profile barrel is constructed of chrome moly vanadium and goes through a cold hammer forge proccess.
AR Barrels
Daniel Defense 0707709173018 5.56x45mm NATO 16″ AR-15 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Black Phosphate Midlength Government Profile
$348.00
Daniel Defense 0707709173018 5.56x45mm NATO 16″ AR-15 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Black Phosphate Midlength Government Profile
Availability: 13 in stock
| UPC | 852548002462 |
|---|---|
| Manufacturer | Daniel Defense |
| Manufacturer Part Number | 0707709173018 |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Color | Black |
| Length | 16" |
| Model | AR-15 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |





