Ruger, MFG# 46928, UPC: 736676469284, UOM: Each, American Rifle Gen II Ranch, 6.5 CM, 16.1″ Barrel, Cobalt/FDE, 3-rd, RUGE, RUGELG07, RUGELGALL, LG07, LGALL
Bolt Action Rifles
American Rifle Gen II Rnch 6.5CM 16.1″ FDE 3rd
$620.90
American Rifle Gen II Rnch 6.5CM 16.1″ FDE 3rd
Out of stock
| UPC | 736676469284 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 46928 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Cobalt Cerakote |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 |
| Color | COBALT |
| Length | 46.8500 |
| Model | American Rifle Ranch |
| Number of Magazines | 1 3 Rd. AI-Style |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 7.2 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart




