The Cascade XT (X-Treme) is our new “precision-oriented” member of the Cascade family. Several key features make it the perfect multiple purpose rifle for many hunters- the heavier #5 taper fluted barrel, radial muzzle brake and a tactical style bolt knob.Other features are 4140 CrMo barrel is finished in graphite black cerakote; two-position safety; synthetic stock is fiberglass reinforced and has a SoftTouch finish for easy gripping, the buttstock has adjustable length of pull with a removable spacer; dual front swivel studs allow for the use of both a sling and a bi-pod at the same time. Includes two piece scope base.
Bolt Action Rifles
CVA CR3999G Cascade XT Full Size 7mm PRC 4+1 24″ Graphite Black Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Adj w/Soft Touch Synthetic Stock
$849.00
CVA CR3999G Cascade XT Full Size 7mm PRC 4+1 24″ Graphite Black Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Adj w/Soft Touch Synthetic Stock
Availability: 1 in stock
SKU: BILL|CVA CR3999G
Category: Bolt Action Rifles
Tag: Online Only
Brand: Connecticut Valley Arms / CVA
| UPC | 043125239993 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer Part Number | CR3999G |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7mm PRC |
| Capacity | 2 |
| Color | Black |
| Length | 49.9500 |
| Model | Cascade XT |
| Number of Magazines | 1 2 rd. |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.55 |
| Sights | No |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$531.95 Read more




