Available now, Bergara’s Premier Actions are precision-crafted in the USA from 416 Stainless Steel, designed to fit most Remington 700 style stocks and chassis. These actions feature an enlarged bolt handle, spiral-fluted body, dual ejector, sliding plate extractor, and are compatible with Rem 700 style scope bases with an 8-40 screw pattern. Ideal for precision and durability, this contour, featured on the HMR Pro, offers a balanced profile for reliable performance in hunting and long-range shooting.
Bolt Action Rifles
BERGARA BBL ACTION #5.5 6.5CM 24″
$1,249.99
BERGARA BBL ACTION #5.5 6.5CM 24″
Availability: 1 in stock
| UPC | 043125170654 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BPBA17-65 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RECEIVER |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Color | Silver |
| Length | 24" |
| Model | Premier Series |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Accessory-Actions |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.35 |
Related products
-
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 30-06 Sprg 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Model 334 Stevens Rifle 243 Win 3rd Capacity 20″ Barrel Synthetic Camo Stock
$406.63 Add to cart -
Bolt Action Rifles
Savage Axis II XP Hardwood Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 22″ Barrel Hardwood Stock with Scope
$549.85 Read more




